DevOps je spíše filozofie, říká Martin Vitouš

DevOps je poslední dobou hodně skloňovaný výraz. Bohužel se v řadě případů "překládá" pouze jako automatizace a proto se hledají technologické nástroje, které to umožňují. Jenže tato automatizace má spoustu předpokladů, na které se zapomíná. Jaké to jsou? Přečtěte si rozhovor s produktovým manažerem, konzultantem a lektorem Martinem Vitoušem.

Jaký je stav DevOps v Čechách?

Hodně firem v České republice o DevOps mluví a nějakým způsobem se snaží zjistit, o čem to celé je. Problém je, že DevOps není jednoznačně popsaná metoda jako třeba ITIL, ale spíše filozofie. Z toho důvodu si každá firma pod tímto výrazem představuje něco jiného. V některých firmách přejmenovali pozice, jinde celá oddělení, ale málo kde to chápou jako určitý přístup k tomu, jak podporovat obchodní část firmy.

Takže koupit si nějaký "DevOps" nástroj moc nepomůže?

Ale pomůže. Jenom ne nijak zásadně. Aby "DevOps" nástroje dobře fungovaly a přinášely firmě příslušné benefity, je potřeba i to okolo. Práce s lidmi, postupná země firemní kultury, změny v architektuře informačních systémů, stabilní a jednoduché procesy apod. A to je běh na dlouhou trať.

A jaké to tedy má výhody?

Když se to celé podaří, tak se to promítne do chodu celé firmy. Ne jenom v IT. Především je to rychlost. Od okamžiku zadání požadavku na novou funkcionalitu kritickou pro chod firmy do uvedení do provozu můžou uběhnout řádově hodiny. Dál je to kvalita. Díky přístupu lidí a využití "DevOps" nástrojů je možné podstatně zrychlit testování výsledného řešení. No a díky tomu je možné těch testů udělat více a důkladněji. To se odrazí na menším počtu chyb. Menší počet chyb znamená méně incidentů a nutnost jejich řešení. Tím se uvolní kapacity pro další rozvojové práce. Zjednodušeně řečeno rychlost, zdroje a v konečném důsledku i peníze. A to v celé firmě, ne jenom v IT.

martin-vitous-gopas-2r-(1).pngMartin Vitouš
produktový manažer, konzultant a lektor
Za necelých 30 let, v průběhu který se v IT pohybuje prošel vším, čím se asi v IT projít dá. Od práce jediného technika ve firmě, přes programování, instalace sítí, implementace informačních systémů až po řízení IT v mezinárodních společnostech. Posledních 10 let se věnuje převážně projektům optimalizace chodu a řízení IT. Vedle této konzultantské činnosti poskytuje školení různých metod z oblasti projektového, procesního a osobního řízení.

Pokud chcete načerpat cenné informace o DevOps a setkat se osobně s Martinem Vioušem, registrujte se na novou manažerskou konferenci ManDay.it včas! Součástí konference je také workshop, na kterém se DevOps budeme pečlivě věnovat.

VIDEOPOZVÁNKA | Proč byste si neměli nechat ujít manažerskou konferenci ManDay.it 2018?


Mohlo by vás zajímat

Mastering DevOps
Představujeme nový kurz určený jak manažerům řídícím IT organizaci, tak i jednotlivým specialistům z řad vývojářů a administrátorů. Kurz Mastering DevOps [DEVOPSM] v neposlední řadě pomůže manažerům z "ne-IT" oblastí tím, že jim ukáže... Číst dále »

DevOps Fundamentals
Kurz DevOps Fundamentals [DEVOPSF] je navržen tak, aby poskytoval základní vzdělání potřebné pro porozumění terminologie DevOps a pochopení jejích zásad a postupů. S pomocí klíčových konceptů a terminologie DevOps, případových studií v reálném životě... Číst dále »

Registrace na Power BI Day otevřena
Zveme vás na konferenci Power BI Day, která se bude konat 13. března 2018 v Praze! Kromě tipů a triků jak na efektivní tvorbu interaktivních firemních reportů, možnost vizualizací výsledků datových analýz, přípravu dat v Power Query, optimalizaci... Číst dále »
Publikováno: 12.02.2018