Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT

pátek 22. března 2024

Ing. Pavel Prochorov vystudoval obor Bezpečnostní technologie a systémy na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Během studia pracoval jako soukromý detektiv a při realizaci zakázek využíval řadu technik a postupů OSINT. Umění OSINT věnuje veškerý svůj volný čas a snaží se v této oblasti posouvat každý den. Sám říká, že OSINT je jeho koníčkem, vášní a nyní i posláním.
V tomto rozhovoru nám Pavel Prochorov představí svůj nový kurz - Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT.

 

Kurz "Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT" je navržen tak, aby účastníky naučil základům informační bezpečnosti a umění ověřovat informace v různých životních situacích. Hlavním cílem je naučit každého účastníka, jak používat OSINT pro účely ověřování informací. Dobré ověření může nejen zvýšit bezpečnost života, ale především může pomoci při rozhodování. Je třeba si uvědomit, že bezpečnost informací dnes nemůže zajistit nikdo. Každý z nás si ji musí zajistit sám. Náš kurz vám poskytne pevné základy, které vám umožní učinit život bezpečnějším a lépe se rozhodovat.

 

Proč kurz "Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT"?

Při své práci pozoruji a analyzuji, proč se lidé neustále dostávají do nepříjemných situací. Hlavním společným jmenovatelem všech problémů je absence kritického myšlení a umění správně si ověřit informace. I když se někdo snaží informace ověřit, většinou je ověření neúplné, což vede ke špatným rozhodnutím. Proto jsme se spolu s Počítačovou školou Gopas rozhodli vytvořit tento kurz, který má pomoci široké veřejnosti osvojit si základní postupy a techniky nezávislého ověřování faktů. Hlavním cílem je pomoci každému účastníkovi kurzu zajistit vlastní informační bezpečnost.

 

Kdo se může kurzu zúčastnit a co od něj očekávat?

Na kurz může přijít úplně každý. Tento kurz je určen pro širokou veřejnost, kde se zaměříme na nejběžnější situace v osobním i profesním životě každého z nás. Účastník se seznámí s technikami, které mu dodají jistotu při jakémkoli rozhodování. Naučí se, jak legálním způsobem získat zajímavé informace z veřejně dostupných zdrojů, které jim poslouží především k ověření jakékoliv životní situace. Tyto techniky nejsou technicky náročné, a proto se kurzu mohou zúčastnit i lidé, kteří se s technikou příliš nekamarádí.

 

Jak probíhá kurz "Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT" a kurz "OSINT Investigation"?

Kurz "OSINT Investigation" je velmi komplexní a podrobný kurz zaměřený na profesionální získávání dat z veřejně dostupných zdrojů a následnou analýzu těchto dat. Tento pětidenní kurz je velmi intenzivní a jeho cílem je naučit lidi využívat OSINT v pracovním životě každého účastníka. Dalo by se říci, že účastník tohoto kurzu se může naučit provádět vlastní systematické vyšetřování v jakékoli oblasti života a probírány jsou i další oblasti, které jsou nedílnou součástí tohoto umění a které zvyšují úspěšnost jednotlivce.

Kurz "Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT" je určen účastníkům, kteří se chtějí naučit základní, ale účinné techniky, které mohou uplatnit ve své zvolené pracovní nebo osobní činnosti. Důraz je kladen na postupy, které účastník využije v situacích, kdy potřebuje umět dobře ověřit informace. Cílem zde není naučit člověka vést systematické vyšetřování, ale poskytnout mu vybrané účinné techniky, aby se mohl efektivně rozhodovat v dnešním informačním světě a hlavně aby byl schopen samostatně zajistit vlastní informační bezpečnost. Tento kurz je tedy méně náročný na techniku, a proto jej může navštěvovat každý a sám se pak rozhodnout, kde nově naučené techniky uplatní.

 

Proč je OSINT důležitý? Proč by se měl běžný uživatel o tuto oblast zajímat?

Protože dnešní internet poskytuje obrovský potenciál pro nezávislé získávání prakticky jakýchkoli informací. Informace jsou dnes největším zbožím a na rozdíl od minulosti si je každý z nás může získat sám z pohodlí svého domova. Problémem je, že existuje tolik možností, technik, postupů, zdrojů a nástrojů, že se v tom běžný člověk může ztratit. Pokud má každý z nás tyto možnosti, nabízí se otázka, proč je nevyužít? Proč nezlepšit svůj život? Proč se neudělat bezpečnějšími? Proč nezvýšit efektivitu své práce? Pokud si člověk odpoví na tyto otázky, pak má jinou otázku: "Mám-li opravdu možnost, kde mám začít?". A odpověď je velmi jednoduchá: "Přijďte na kurz "Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT".

 

S Pavlem se můžete setkat na kurzech:

 


Mohlo by vás zajímat

Jsem v kurzu - 50 000 Kč na IT kurzy pro každého! » ZDE
Nové termíny webináře IT Ráno ZDARMA » ZDE
Plánované IT odborné konference  » ZDE
Kurzy si můžete zopakovat ZDARMA v rámci GARANCE VĚDOMOSTÍ
Získejte výhody z IT Klubu » ZDE