Počítačová škola GOPAS, největší poskytovatel školení v oblasti informačních technologií na českém trhu, slaví 30. narozeniny. Jak tento obor změnila pandemie a jaké jsou nejnovější trendy v oblasti IT vzdělávání prozrazuje výkonný ředitel Jan Dvořák. Ten ve firmě působí již 23 let.
Prezenční školení je nejpřínosnější
I když pandemie měla výrazný vliv na popularitu on-line kurzů, fyzické školení ve své kvalitě a přínosu plně nenahradí. Aby byl kurz opravdu efektivní, musejí všichni plně spolupracovat, nikoliv jen lektor. A toho se v on-line školení často velice špatně dosahuje. Vnímání obsahu ve třídě při fyzické účasti všech je na zcela jiné úrovni. Účastníci kurzu se soustředí, sdílejí poznatky, ptají se, neřeší e-mail ani telefon. A navíc během přestávek mají prostor pro sdílení zkušeností a networking.
Má on-line školení nějaké další nevýhody
Řada lidí nechce být vidět na kameře, nevěnuje se plně obsahu školení a má jej puštěné jen na pozadí. To pak komplikuje práci lektora, který fakticky nemá žádnou zpětnou vazbu na svou výuku. Často se stává, že nám lektor dává zpětnou vazbu, že některé účastníky vůbec neviděl, ani mu nepoložili žádnou otázku. V tom případě pak výsledek a přínos pro účastníka bude málokdy totožný, jako při prezenčním školení.
Některé naše kurzy trvají i deset hodin denně a není fyzicky možné to efektivně prožít před obrazovkou. I když se i do on-line kurzů snažíme dávat co nejvíc interakce, děláme je formou hry, investujeme vysoké sumy do technického vybavení, aby byl špičkový zvuk i obraz, tak to prostě není ekvivalentní událost jako živé školení. Přesto se on-line kurzům úplně nevyhýbáme, určité místo na trhu v současné době mají.
Proč nefungují ani hybridní kurzy
Na začátku pandemie jsme zkoušeli i hybridní formu školení, ale ta se vůbec neosvědčila. A zjistili jsme, že je to paradoxně asi to nejhorší, co v oblasti vzdělávání může být. Lidem připojeným on-line občas něco nefunguje, ruší, a zdržují tím lidi v učebně. A my bohužel řešíme jejich technické problémy dost komplikovaně, ať už je to internetové připojení nebo například firemní firewall. Ti vzdáleně připojení jsou také často naštvaní, že lektor v konverzaci upřednostňuje jedince v učebně a občas na ně může v interakci zapomenout.
Hybridní model je zkrátka pro obě skupiny nevhodný. Funguje pouze v případě, že vše šlape perfektně a účastníci mají opravdu snahu se něco naučit. Takže dokud to jde, snažíme se striktně držet v každém kurzu buď účastníky on-line, nebo v učebně a ideálně je mezi sebou nemíchat.
Nejúspěšnější kurzy: dlouhodobě vítězí Excel
Historicky patří dlouhodobě na první místa kurzy MS Office a Microsoft 365. Vůbec nejúspěšnějším kurzem je aktuálně excel ve druhém a třetím stupni obtížnosti. Tyto dva kurzy se už třicet let střídají jako dva nejpopulárnější. Nejnovějším hitem jsou pak kurzy s programovacím jazykem Python, kde zájem výrazně předčil naše původní představy a očekávání. Poslední dva, tři roky jsou to kurzy, které jsou pravidelně v top 5.
Ročně absolvuje kurzy více než 30 tisíc studentů
Od svého založení se GOPAS orientuje primárně na vzdělávání v oblasti IT, kde nabízí nejširší portfolio kurzů na trhu. Ročně absolvuje odborné kurzy téměř 30 tisíc studentů, většina z nich prezenčně ve 41 učebnách v sídle počítačové školy. Přestože působí na poměrně malém trhu, kromě ČR také na Slovensku, patří GOPAS k jedněm z největších poskytovatelů IT školení v Evropě.