V posledních pěti letech stabilně roste zájem o grafické kurzy. Stále více lidí chce umět upravovat fotky, tvořit tiskové materiály a grafiku. Jak si ale z široké nabídky nástrojů a kurzů vybrat ten pravý? Důležité je si nejdříve říci, co všechno se potřebujete na kurzu naučit a co od grafického programu, se kterým budete pracovat, očekáváte.

 

Vektorová nebo rastrová grafika?

Víte, co je to vektorová grafika a rastrová grafika? „Tento rozdíl do značné míry ovlivní váš výběr programu. Vektorová grafika k prezentaci obrázku využívá geometrické objekty jako jsou body, přímky a křivky. Bez vektorové grafiky se neobejdete při tvorbě ilustrací, plakátů nebo velkoformátových tisků. Pokud máte logo, při jeho vytváření by měla být použita vektorová grafika,“ vysvětluje xxx, z Počítačové školy Gopas.

Rastrová grafika pak k slouží k zachycení obrazových informací využívá pixely (barevné body), které jsou uspořádány do mřížky (rastru). Každý bod má svou přesnou polohu a barvu. Nejlepším příkladem pak je fotografie. Existuje spousty programů a může se zdát, že je těžké se v nich vyznat. Přestavíme Vám několik programů a k nim související kurzy.

 

V počítači nebo online?

Další důležitou otázkou, kterou si musíte před finálním výběrem zodpovědět je, zda preferujete instalovaný program v počítači nebo budete používat aplikaci v internetovém prohlížeči? Odpověď na tuto otázku je důležitá třeba pro toho, kdo si nemůže na pracovní počítač nainstalovat grafický program.

 

Jste ochotni do programu investovat?

A v neposlední řadě také je třeba si říci, zda je člověk ochoten za aplikaci platit. Pokud ano, bude mít širší možnosti než v opačném případě. Ale i když bude chtít využívat grafické programy v neplaceném prostředí, má dostatek dobrých příležitostí.

 

Programy, mezi kterými můžete vybírat:

Adobe

Začneme nejznámější značkou Adobe, která zahrnuje placené profesionální programy, které instalujete do počítače. „V Adobe Creative Cloud najdete 20 různých programů od úpravy fotek, přes střih videa až po návrh UX webových stránek. Ke grafickým úpravám se nejvíce hodí Illustrator, InDesign a Photoshop. Hlavním cílem v Illustratoru je vytvářet a pracovat s vektorovou grafikou. Můžete v něm tak vytvářet loga, webové stránky, reklamní materiály, ale i navrhnout rozhraní webu či mobilní aplikace,“ říká Vítěslav Holas z Počítačové školy Gopas.

V InDesignu můžete vytvářet a publikovat knihy, digitální časopisy, elektronické knihy, plakáty a interaktivní soubory PDF – tedy vše, kde potřebujete navrhnout stránku pro tisk nebo digitální média. Asi nejznámější program je Photoshop. Cokoliv se točí kolem úpravy fotek, tak v tomto programu zvládnete – odstranění pozadí, úprava barev, retuše, koláže, přidání textu, změna velikosti a spousta dalšího. 

Inkscape

Inkscape je open source editor vektorové grafiky, který instalujete do počítače a je zdarma. Vytvoříte a upravíte s ním nejrůznější ilustrace, loga, grafy i infografiky. Tento program je vhodný pro začátečníky a některé pokročilé nástroje pak musíte hledat v jiných programech.

CorelDRAW

CoreDRAW je placený program s instalací do počítače pro opravdové fajnšmekry vektorové grafiky. Je to program pro profesionály a splní tak i ty nejnáročnější požadavky. Zajímavou funkcí je třeba převod rastrů na vektorovou grafiku s využitím umělé inteligence.

Affinity

Trojci placených programů pro instalaci do počítače Affinity Designer, Photo a Publisher vyvíjí firma Serif Europe Ltd. První jmenovaný, Affinity Designer, je editor vektorové grafiky, ve kterém vytvoříte plakát, vizitku nebo logo. Affinity Publisher Vám umožní kombinovat obrázky, grafiku i text a vytvářet materiály připravené k publikování – od knih, časopisů a marketingových materiálů až po šablony pro sociální sítě, makety webových stránek a další. Ať už jde o rychlé korekce, jemné retuše nebo se ponoříte do komplexního výtvarného umění se stovkami vrstev, Affinity Photo to umožní. 

Canva.com, Pixlr.com a Vectr.com

Zatímco předchozí zmíněné programy lze používat po instalaci do počítače, existují i online aplikace, které dostatečně splní vaše očekávání. Zároveň většinou nabízejí základní verzi, která je zdarma a pro zapálené nadšence pak pokročilou verzi za měsíční paušál.

Canva je online grafický editor. Disponuje širokým využitím a připravíte si tu například moderní životopis nebo fotky do příspěvků na sociální sítě. V aplikaci Pixlr.com můžete upravovat své fotografie přímo v internetovém prohlížeči. A poslední Vectr.com se dá využít na vytvoření vlastní vektorové grafiky a také ho můžete otevřít přímo ve svém prohlížeči.

 

Pokud tedy máte jasno zda budete pracovat s vektory nebo s fotografiemi, jestli si chcete program nainstalovat do počítače program nebo budete používat jen aplikaci v internetovém prohlížeči a zda jste ochotni za program platit nebo si vyzkoušíte grafiku v neplaceném prostředí, pak vás vaše volba směřuje ke konkrétnímu programu a jeho kurzu.

 

Stačí si jen vybrat konkrétní zaměření a pokročilost a můžete se těšit na nové zkušenosti. Počítačová škola GOPAS, největší poskytovatel školení v oblasti informačních technologií na českém trhu, nabízí širokou paletu grafických kurzů pro firmy i jednotlivce v nejvyšší kvalitě.