Nahradí nás umělá inteligence?

pondělí 16. května 2022

Umělá inteligence je ve stručnosti vědní obor či disciplína, která se zaobírá vývojem algoritmů a strojů, které vykazují znaky inteligentního chování. Umělá inteligence je postavená ve velké míře na základech mnoha dalších oborů, jako je informatika, matematika, statistika, logika, lingvistika nebo neurovědy. Běžně se můžete setkat i se zkratkou UI nebo AI (anglicky Artifical Intelligence).

Měli bychom se bát?

Rozhodnutí, jakým způsobem budeme umělou inteligenci používat bude pravděpodobně jedno z těch nejzásadnějších.

Problémem týkajícím se vývoje a používání moderních digitálních technologií, jako je AI, bychom měli věnovat větší pozornost a považovat jej za aktuální. AI je součástí našich každodenních životů a je možné předpokládat, že její důležitost v následujících letech ještě vzroste. Většina lidí avšak nerozumí principům, kterými se tyto technologie řídí. Proto pokud Vás robotika zajímá a chtěli byste se dozvědět více, přihlaste se na naše kurzy z oblasti RPA (Robotické automatizace procesů).

Přijdou lidé o práci?

Původní obavy, které lidstvo v minulosti mělo se týkaly toho, že nám umělá inteligence nahradí pracovní místa ze spousty různých oblastí. Tato pracovní místa jsou z větší části zaměřena na manuální a opakované úkony, takže by šlo primárně o pracovní pozice v továrnách.

Kai-Fu Lee, odborník na umělou inteligenci v roce 2019 předpověděl, že do následujících 15 let nahradí umělá inteligence až 40 % pracovních míst.

To je celkem děsivá představa. Představte si, že by téměř polovina obyvatel přišla o svou práci. UI je v porovnání s člověkem schopna pracovat 24 hodin denně, nepotřebuje jíst ani pít. A co je nejdůležitější, software nepotřebuje dostávat žádnou výplatu jako my lidé. Na druhou stranu je do něj zapotřebí větších investic.

Jak jsme na tom s vývojem umělé inteligence v Česku?

Česká republika má ambici stát se jednou ze zemí, kde bude umělá inteligence jako „doma“. A daří se jí to. Na tak malou zemi disponujeme několika desítkami pracovišť s umělou inteligencí, naši vědci jsou oceňováni v zahraničí a vedeme také se závaděním umělé inteligence ve firmách. Dvě nebo více technologií umělé inteligence přijalo v Česku již 40 % firem.

V Česku již v roce 2001 vzniklo centrum umělé inteligence (AIC) na FEL ČVUT, které založil prof. Michal Pěchouček se svými kolegy a doktorandy. Od svého založení se vypracovalo na pozici uznávaného výzkumného pracoviště s více než 70 vědci z celého světa a desítkami projektů financovanými grantovými agenturami, EU, USA i soukromým sektorem (mezi hlavní průmyslové partnery patří např. ŠKODA AUTO, Avast nebo RedHat). Centrum pokrývá oblasti jako jsou teorie her, robotika, automatizované plánování, strojové učení, optimalizace, kybernetická bezpečnost a inteligentní mobilita. Možná jste se také setkali s popularizátorkou umělé inteligence Sárou Polak, která s ČVUT spolupracuje.