"IT ráno s GOPASem" aneb ráno plné jedniček a nul. IT rána jsou hodinové webináře, které jsou zcela zdarma. Webinář vždy vede jeden z TOP lektorů, který se věnuje vybranému IT tématu.

IT Ráno #34 | Rozbalte PRINCE2 7®: Principy, procesy a praktiky

Co se na webináři dozvíte:
Zveme vás na dynamický úvod do PRINCE2®, uznávaného standardu pro řízení projektů. Na tomto webináři se seznámíte se základními principy, klíčovými procesy a praktickou aplikací metodiky PRINCE2® 7. Dozvíte se, jak PRINCE2® může zefektivnit řízení vašich projektů, minimalizovat rizika a zvýšit vaše šance na úspěch. Ideální pro nové i zkušené projektové manažery, kteří hledají osvědčené metody pro své projekty.

O lektorovi:
Luboslav Gerliczy je zkušený školitel a konzultant v oblasti řízení projektů, programů a portfolií. Specializuje se na produktový management a agilní řízení, kde uplatňuje moderní metody a přístupy k dosažení lepších výsledků. Jeho odborné znalosti a zkušenosti přispívají k efektivnějšímu a produktivnějšímu fungování organizací, zlepšování procesů a řízení projektů.
Certifikace: PRINCE2®, PRINCE2Agile®, MSP®, MoP®, MoR®, ITIL®, Scrum®, SAFe®

Na webinář navazují tyto kurzy: 

 Jak se přihlásíte?

Stačí se zaregistrovat a každému účastníkovi zašleme e-mail s přístupem. Připojení bude probíhat přes MS Teams, ale nemusíte mít účet ani aplikaci, stačí webinář spustit v prohlížeči.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru IT Rána. O nových webinářích se dozvíte jako první! Přihlásit se


Proběhlé akce:

IT Ráno #33 Funkcionální programování v jazyce Scala - Peter Uhrecký

Scala je moderní programovací jazyk určený pro vývoj softwaru v JVM, který umožňuje bezproblémové používání knihoven a frameworků Javy. Jazyk Scala je oblíbený v oblasti velkých dat a distribuovaných výpočtů. V tomto webináři se zaměříme na praktické aspekty funkcionálního programování a výkonný typový systém jazyka Scala. Kromě toho se budeme zabývat zpracováním dat v Apache Spark a také tématy, jako jsou streamy, efekty, futures a moderní paralelismus.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #32 Neznalost zákona neomlouvá - Ondřej Ševeček

Kybernetická bezpečnost se týká každé organizace a v posledních letech nabývá na významu vzhledem k nárůstu kybernetických útoků, které ohrožují nejen ekonomiku, ale i další oblasti. V roce 2024 vstoupí v platnost novinky v zákoně o kybernetické bezpečnosti. Změny se dotknou přibližně 6 000 českých společností a pokuty za nedodržení povinností podle tohoto nového zákona mohou dosáhnout až 10 milionů eur. Jak se vyhnout problémům? Jak najít správného partnera, který vám pomůže splnit všechny požadavky?

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #31 Ochrana soukromí a dat - Milan Bortel

Používáte Microsoft Office? Asi jste už někdy zkoušeli zamykat list v Excelu, možná i dokument ve Wordu nebo prezentaci v PowerPointu. Na webináři vám předvedu, jak jsou tyto zámky účinné, nebo spíš neúčinné. A ve druhé části vám ukážu, jaké jsou dnes možnosti fyzického špehování a na co si především dávat pozor.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #30 GitHub Copilot jako virtuální kolega programátor - Štěpán Bechynský

Připojte se k nám na IT Ráno s GOPASem a objevte revoluční nástroj GitHub Copilot. Během tohoto webináře vás lektor Štěpán Bechynský zavede do světa nástroje GitHub Copilot a jeho nekonečných možností. Dozvíte se, jak tento nástroj využívá strojové učení ke generování inteligentních návrhů kódu a jak může zásadně zvýšit vaši produktivitu při psaní kódu. Dozvíte se, jak jej nainstalovat, zaregistrovat a jak jej správně používat ve svém projektu. Připojte se k nám a objevte budoucnost programování s nástrojem GitHub Copilot. Nechte se inspirovat a naučte se nové techniky, které vám pomohou psát kvalitní kód rychleji a efektivněji než kdykoli předtím.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #29 Learn to Harness ChatGPT and other Generative AI Technologies - Jeff Felice

Six months ago, many of us were consumers of AI without knowing it. Today, we are trying to determine whether AI is going to replace humans in the workplace. What happened? OpenAI released ChatGPT which was soon followed by other Generative Artificial Intelligence (AI) models from Google, Meta, and other big tech companies. If you are still attempting to understand what Generative AI is, and what knowledge and skills you are going to need, then join us for this interactive webinar. In this webinar, we will discuss the fundamentals of Generative AI, how it is being used to augment human tasks today, and its expected future use. We will also explain what makes a good prompt to elicit the best response from tools like ChatGPT, and deliberate ethical challenges for this rapidly growing technology. We look forward to demystifying generative AI and start you down the path to using it to improve your own work.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #28 Co ve skutečnosti Excel považuje za tabulku? - Zuzana Dranačková

Na tomto webovém semináři zjistíte, proč je pohodlnější používat objekt tabulky než práci s našimi tabulkami, které Excel ve skutečnosti identifikuje jako rozsah. Povíme si, jaký je rozdíl ve výsledném efektu, kdy použít tabulku a kdy je pohodlnější použít rozsah. Ukážeme si, jak si zjednodušit práci s rozsáhlou databází, jak používat přehlednější odkazy ve funkcích, a v neposlední řadě si projdeme práci s pokročilými nástroji Excelu.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #27 Komplexní přehled možností souběžného zpracování úloh v jazyce Python - Jan Vrbata

Nemáte jasnou představu o možnostech soubežného zpracování úloh v Pythonu? Ztrácíte se v termínech jako vlákno, proces, greenlet, future, asyncio nebo GIL? Právě tyto informace s příklady se dozvíte na nejbližším plánovaném IT Ránu s Janem Vrbatou.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #26 Jak vytěžit z MS Teams maximum pro spolupráci a komunikaci - Olga Šedivá

Tento webinář se zaměřuje na plné využití potenciálu Microsoft Teams pro spolupráci a komunikaci. Microsoft Teams je platforma, která umožňuje efektivní a bezproblémovou virtuální komunikaci a v současné době je jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro týmovou spolupráci. Během webináře se budeme zabývat různými aspekty používání MS Teams s důrazem na optimalizaci spolupráce a zlepšení komunikace v týmu. Účastníci se seznámí s nejnovějšími funkcemi, tipy a triky, které umožňují efektivní využívání této platformy.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #25 Conditional access aneb vstupní brána do Microsoft 365 světa - nenechte projít útočníka! - Lubomír Ošmera

Co je v cloudu, je ve výchozím stavu dostupné odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení. To však není rozhodně žádoucí stav, proto je našim úkolem jasně naimplementovat pravidla zahrnující např. důvěryhodné a nedůvěryhodné lokality, rizikovost přihlášení, typy zařízení, heathcheck zařízení atd. K tomu slouží tzv. Conditional access, který představuje vstupní bránu vyhodnocující přístupy do cloudového prostředí. Touto branou nenecháme rozhodně projít podezřelé přihlášení. Klíčové pro úspěch je vytvořit pravidla na míru organizace. V rámci webináře si vysvětlíme, jak conditional access funguje, tipy z praxe, jaké správné otázky si máme položit pro úspěšné nasazení, časté chyby, kterých se firmy dopouštějí a také okomentujeme důležité novinky, které do této technologie Microsoft postupně přidává.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #24 Co je nového v C# 11 - Jiří Činčura

C# 11 je nejnovější verzí jazyka C# a byl vydán společně se systémem .NET 7. Jak prakticky přistupovat k novým funkcím? Pojďme se společně podívat, co je nového a jak tyto nové funkce využít v praxi.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #23  Building Dynamic Reports in Power BI - Jiří Neoral

During the session you will see how to build a report where you dynamically select measure to be displayed in a visual. You will see how to benefit from using variables in code for readability and performance. Last but not least calculation groups will discuss what they are and how you can benefit from their usage in reports.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #22 Azure SQL Managed Instance – SQL Server, o který se nemusíte starat - David Gešvindr

Na webináři si představíme službu Azure SQL Managed Instance, což je doslova „instance SQL Serveru jako služba“ o jejíž provoz a údržbu se vám stará přímo Microsoft v rámci cloudu Microsoft Azure. Vysvětlíme si, jak službu nasadit, kolik nás to bude stát a za co budeme vlastně platit. Ukážeme si různé cesty, jak do této služby přesunout stávající databáze z našeho vlastního SQL Serveru.

Pusťe si videozáznam

 

IT Ráno #21 Praktické OSINT techniky pro každodenní život - Pavel Prochorov

Chcete se naučit zajímavé techniky, které můžete využít ve svém životě pro efektivnější rozhodování? Chcete zjistit, jaké možnosti v dnešní době jsou? K tomu potřebujete jen internet. Na našem webináři se dozvíte techniky, které můžete okamžitě zařadit do svého života a být tak lépe informováni. Nahlédnete do tajů umění OSINT, seznámíte se s jeho možnostmi a hlavně zjistíte, jaké zbraně máme všichni na dosah ruky. Tento webinář je určen všem, kteří mají zvídavou mysl a chtějí získat dovednosti, jak nezávisle a legálně odhalit pravdu. Toto umění je použitelné ve všech oblastech života.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #20 Rychlejší práce se seznamy a maticové programování - Miroslav Sevelda

Probereme a na praktických příkladech si ukážeme, jak pomocí knihovny NumPy urychlit běžně používané operace se seznamy a víceúrovňovými seznamy. Tato knihovna je základem mnoha frameworků pro práci s daty, ale je velmi dobře použitelná i samostatně. Zejména u dlouhých seznamů přináší velmi zajímavé možnosti. Nakonec se podíváme na dva datové typy z knihovny Pandas, které jako základ používají datové struktury z NumPy.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #19 Použití monorepo pomocí nástroje Nx a novinky v Angular 15 - Fáris Ismail

Proč použít monorepo? Řekneme si, co přináší monorepo nástroj Nx a jakým způsobem rešit architekturu. V neposlední řade se podíváme společně na novinky v Angular 15 jmenovitě na standalone komponenty.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #18 Kerberos AES - Ondřej Ševeček

Zavést bezpečné AES šifrování pro Kerberos nad Active Directory nemusí být tak jednoduché. Je dobré pochopit jak to (ne)funguje a být schopen vyřešit problémy, pokud nastanou.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #17 Power BI Masterclass tasting - Štěpán Rešl

You can make Power BI reports by yourself and you would like to move your Power BI skill forward? Awesome. Does not matter if you are more IT or Business oriented. We have two new training products focused on each group. During this 60 minutes session will introduce you both Power BI Masterclass trainings. The first „Reporting Masterclass“ is focused on DAX calculations, correct report structuring, data story-telling, and advanced Power BI Service. The second „Data Analytics Masterclass“ is oriented toward Power Query, data integration, ETL error handling, data gateways, and data combining. 

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #16 MS Project: Proč nevytvářet plán v Excelu - Milan Šuľan

Mějte vše pod kontrolou, soustřeďte se na svou práci a udržujte si nadhled. MS Project je výkonná a snadno použitelná aplikace, která Vám umožní řídit jakýkoli projekt. Během tohoto hodinového webináře vytvoříme harmonogram s plánovanými úkoly, milníky a přiřazenými zdroji, který nám pomůže efektivně vykazovat náklady a sledovat pracovní zátěž ostatních členů týmu.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #15 Azure Web Apps a Java - Štěpán Bechynský

Během pár minut uvidíte, jak nasadit Java aplikaci do Azure Web Apps a jaké jsou výhody hostování aplikací v Azure Web Apps – vysoká dostupnost, škálování, elasticita a další. Tento webinář je ochutnávkou Štěpánovy přednášky "Úvod do Azure Apps Service pro Java vývojáře", kterou uvidíte na JavaDays 2022, největší konferenci o Javě.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #14 Reaktivnost vs Multithreading v Javě - Miroslav Sevelda

V semináři si zesumarizujeme hlavní výhody a hlavně nevýhody využití multithreadingu při zpracování příchozích eventů a na tomhle základu si popíšeme reaktivní principy a jak je využít pro lepší zpracování dat. Zmíníme obecná pravidla, která je možné najít i v jiných jazycích (např. Python) a podíváme se na konkrétní implementace a příklady.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #13 Cloud Security aneb jak na bezpečnost v Cloudu - Marek Chmel

Využití služeb ve veřejném cloudu s sebou přináší navazující požadavky na zabezpečení dat, služeb, procesů a komunikace. Ať už pracujete s Microsoft Azure, Amazon AWS nebo Google GCP, budete vždy řešit obdobné požadavky, počínaje správou identit, šifrováním, zabezpečením úložiště, serverů, databází a mnohých dalších. Každý provider má k dispozici vzdělávací track a certifikaci pro bezpečnost daného prostředí. Společnost EC-Council však přichází s jiným konceptem, a to kurzem a certifikací zabývající se bezpečností všech tří cloud prostředí. Teorie, ukázky a laby jsou tak řešeny ve všech třech cloud prostředích a účastníci získají komplexní znalosti nutné k zabezpečení provozu cloudových služeb.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #12 Excel Makro vs. VBA (Visual Basic for Applications)  - Milan Šuľan

Co se stane, když se pokusíme z tabulkového kalkulátoru udělat programátora? Co můžeme snadno rozpoznat ve Visual Basic for Applications pro Excel? Úprava kódu bez zbytečného psaní a vytvoření jednoduchého příkazu nebo funkce (spíše) čtením.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #11 Kubernetes - kontejnery pod kontrolou - Miroslav Sevelda

Správa a automatizace kontejnerů s využitím Kubernetes je dnes velmi populární. Během hodinové přednášky si ukážeme, co to vlastně Kubernetes je, odkud přišel a co nám může nabídnout. Většinová nasazení této technologie je možné najít v cloudu, který do značné míry skrývá možnosti přímého použití tohoto nástroje. Pokusím se demonstrovat, že je možné Kubernetes nasadit i bez cloudu a zmíním některé z jeho fascinujících vlastností.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #10 MiTM - jak probíhá jeden z nejběžnějších počítačových útoků - Roman Kümmel

MiTM, nebo PiTM jsou zkratky, které označují počítačový útok, při němž útočník ovládne komunikaci mezi svou obětí a cílovým systémem. Přijďte si zpestřit ráno shlédnutím ukázky jednoho z nejběžnějších způsobů, kterým se útočník může do této nebezpečné pozice dostat (APR). Na konferenci Hackerfest pak možná uvidíte i další, méně známé způsoby MiTM útoků.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #9 System Center – správa datového centra - Petr Košec

Správa datového centra a privátního cloudu může vypadat v době mnoha cloudových veřejných služeb jako velká výzva pro správce, ale nemusí tomu tak úplně být. Potřebujete-li mít Vaše datové centrum pod kontrolou a zorientovat se v oblasti správy virtualizace a dohledu datového centra, tak je tento webinář právě pro Vás.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #8 Jednoduše s Power Platform - Ivan Cech

Microsoft Power Platform pomáhá organizacím optimalizovat jejich operace zjednodušením, automatizací a transformací obchodních úloh a procesů. Na tomto webináři jsme si ukázali Power Platform z pohledu Developera a prošli si technologie, na kterých Power Platform stojí. Ke konci webináře jsme si vytvořili jednoduchou aplikaci.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #7 RPA Váš nový (virtuální) kolega - Jakub Vaňhara

Automatizace procesů nebyla nikdy jednodušší. Seznamte se s RPA, virtuálním pracovníkem. V rámci webináře jsme si ukázali, co je potřeba připravit před nástupem nového virtuálního kolegy a jak tato spolupráce funguje. Dotkli jsme se témat infrastruktury, technologické připravenosti či bezpečnosti. Součástí našeho setkání byla také řada praktických ukázek ze soukromé i veřejné sféry.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #6 Novinky v .NET 6, které vás určitě zajímají - Jiří Činčura

.NET 6, tak jako obvykle, přináší plno novinek a těch pár největších jste určitě už zahlédli. Ale je tady plno menších, leč možná i mnohem užitečnějších. A na tomto IT Ránu #6 jsme se na ně podívali.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #5 Co bude výsledkem mého SELECTu? - David Gešvindr

Stále bojujete s příkazem SELECT v jazyce SQL a nejste si jistí, co bude přesně výsledkem vašeho dotazu? Na této přednášce jsme se podívali na úplné základy dotazování databáze v Microsoft SQL Serveru a vysvětlili si v jakém pořadí probíhají jednotlivé kroky transformace dat v příkazu SELECT tak, abyste až budete příště psát databázový dotaz s jistotou věděli, co bude jeho výsledkem.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #4 Zabezpečení v Power BI - Jiří Neoral

Společně jsme se podívali na to, jak zabezpečit obsah v Power BI. Jednak jsme se podívali na zabezpečení workspaces. Dále jsme se posunuli na zabezpečení dat v modelu a role. Od zabezpečení "klasického" až po řádkové zabezpečení na úrovni jednotlivých uživatelů. Webinář jsme zakončili možnostmi pro zabezpečení na úrovni metrik.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #3 System Center Endpoint Manager - Petr Košec

Během webináře jsme si udělali přehled, kam směřuje správa koncových zařízení v oblasti on-prem, cloud a hybridních řešení. Zaměřili jsme se na rychlý přehled novinek, které se udály za poslední rok v jednotlivých revizích produktů Endpoint Managementu. Představili jsme si možnosti nasazení v oblasti Aplikačního managementu, Aktualizací software, Windows jako služby a M365 Apps.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #2 Proč je dobré znát metadata MS SQL Serveru - Vladimír Mužný

Pro práci s SQL Serverem máme k dispozici velmi komfortní prostředí SQL Server Management Studia. Ale co když Management Studio zrovna není k dispozici nebo používáme operační systém, na který se SSMS nainstalovat nedá? Přednáška nás provedla několika ukázkami situací, kdy se metadata ukazují jako neocenitelný pomocník.

Pusťte si videozáznam

 

IT Ráno #1 Spyware - vykrádání uživatelského prostředí správců! - Ondřej Ševeček

"IT pracovníci potřebují ke své práci mnoho různých účtů, hesel a přístupů obecně. Používají rozličné správce hesel, zadávají hesla z klávesnice, pracují přes RDP. Někdy už k tomu mají i multifactor. Stačí to?" ptá se Ondřej Ševeček, odborník na kybernetickou bezpečnost. Na webináři se probíralo, jaké zranitelnosti uživatelská práce představuje a jaké další hrozby očekávat od lidí, kteří by se rádi dostali k vašim citlivým údajům. Cílem webináře bylo vymyslet, jak těmto hrozbám předcházet.

Pusťte si videozáznam