IT Ráno #12 Excel Makro vs. VBA (Visual Basic for Applications)  - Milan Šuľan

Co se stane, když se pokusíme z tabulkového kalkulátoru udělat programátora? Co můžeme snadno rozpoznat ve Visual Basic for Applications pro Excel? Úprava kódu bez zbytečného psaní a vytvoření jednoduchého příkazu nebo funkce (spíše) čtením.

Kdy? 19. srpna od 8:30 do 9:30

O lektorovi
Milan Šuľan působí jako konzultant a lektor v GOPASu a zděláváním dospělých se profesně zabývá již 25 let. Vedl, podílel se a podporoval celou řadu procesů v oblasti vývoje databázové struktury, analýzy dat a řízení projektů.

Na webinář navazují tyto kurzy
Microsoft Excel – makra pro uživatele (MSMAK1)
Základy programovaní Visual Basic for Applications (VBA) (MSVBA1)
Microsoft Excel – vývoj aplikací I (MSEX5)
Microsoft Power BI Desktop (PBID)

Jak se můžete připojit?
Stačí se zaregistrovat a každému účastníkovi zašleme email s přístupem. Spojení bude probíhat prostřednictvím MS Teams, ale není nutné mít založený účet ani aplikaci, stačí si webinář spustit ve vašem prohlížeči.


Proběhlé akce:

IT Ráno #11 Kubernetes - kontejnery pod kontrolou - Miroslav Sevelda

Správa a automatizace kontejnerů s využitím Kubernetes je dnes velmi populární. Během hodinové přednášky si ukážeme, co to vlastně Kubernetes je, odkud přišel a co nám může nabídnout. Většinová nasazení této technologie je možné najít v cloudu, který do značné míry skrývá možnosti přímého použití tohoto nástroje. Pokusím se demonstrovat, že je možné Kubernetes nasadit i bez cloudu a zmíním některé z jeho fascinujících vlastností.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #10 MiTM - jak probíhá jeden z nejběžnějších počítačových útoků - Roman Kümmel

MiTM, nebo PiTM jsou zkratky, které označují počítačový útok, při němž útočník ovládne komunikaci mezi svou obětí a cílovým systémem. Přijďte si zpestřit ráno shlédnutím ukázky jednoho z nejběžnějších způsobů, kterým se útočník může do této nebezpečné pozice dostat (APR). Na konferenci Hackerfest pak možná uvidíte i další, méně známé způsoby MiTM útoků.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #9 System Center – správa datového centra - Petr Košec

Správa datového centra a privátního cloudu může vypadat v době mnoha cloudových veřejných služeb jako velká výzva pro správce, ale nemusí tomu tak úplně být. Potřebujete-li mít Vaše datové centrum pod kontrolou a zorientovat se v oblasti správy virtualizace a dohledu datového centra, tak je tento webinář právě pro Vás.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #8 Jednoduše s Power Platform - Ivan Cech

Microsoft Power Platform pomáhá organizacím optimalizovat jejich operace zjednodušením, automatizací a transformací obchodních úloh a procesů. Na tomto webináři jsme si ukázali Power Platform z pohledu Developera a prošli si technologie, na kterých Power Platform stojí. Ke konci webináře jsme si vytvořili jednoduchou aplikaci.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #7 RPA Váš nový (virtuální) kolega - Jakub Vaňhara

Automatizace procesů nebyla nikdy jednodušší. Seznamte se s RPA, virtuálním pracovníkem. V rámci webináře jsme si ukázali, co je potřeba připravit před nástupem nového virtuálního kolegy a jak tato spolupráce funguje. Dotkli jsme se témat infrastruktury, technologické připravenosti či bezpečnosti. Součástí našeho setkání byla také řada praktických ukázek ze soukromé i veřejné sféry.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #6 Novinky v .NET 6, které vás určitě zajímají - Jiří Činčura

.NET 6, tak jako obvykle, přináší plno novinek a těch pár největších jste určitě už zahlédli. Ale je tady plno menších, leč možná i mnohem užitečnějších. A na tomto IT Ránu #6 jsme se na ně podívali.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #5 Co bude výsledkem mého SELECTu? - David Gešvindr

Stále bojujete s příkazem SELECT v jazyce SQL a nejste si jistí, co bude přesně výsledkem vašeho dotazu? Na této přednášce jsme se podívali na úplné základy dotazování databáze v Microsoft SQL Serveru a vysvětlili si v jakém pořadí probíhají jednotlivé kroky transformace dat v příkazu SELECT tak, abyste až budete příště psát databázový dotaz s jistotou věděli, co bude jeho výsledkem.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #4 Zabezpečení v Power BI - Jiří Neoral

Společně jsme se podívali na to, jak zabezpečit obsah v Power BI. Jednak jsme se podívali na zabezpečení workspaces. Dále jsme se posunuli na zabezpečení dat v modelu a role. Od zabezpečení "klasického" až po řádkové zabezpečení na úrovni jednotlivých uživatelů. Webinář jsme zakončili možnostmi pro zabezpečení na úrovni metrik.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #3 System Center Endpoint Manager - Petr Košec

Během webináře jsme si udělali přehled, kam směřuje správa koncových zařízení v oblasti on-prem, cloud a hybridních řešení. Zaměřili jsme se na rychlý přehled novinek, které se udály za poslední rok v jednotlivých revizích produktů Endpoint Managementu. Představili jsme si možnosti nasazení v oblasti Aplikačního managementu, Aktualizací software, Windows jako služby a M365 Apps.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #2 Proč je dobré znát metadata MS SQL Serveru - Vladimír Mužný

Pro práci s SQL Serverem máme k dispozici velmi komfortní prostředí SQL Server Management Studia. Ale co když Management Studio zrovna není k dispozici nebo používáme operační systém, na který se SSMS nainstalovat nedá? Přednáška nás provedla několika ukázkami situací, kdy se metadata ukazují jako neocenitelný pomocník.

Pusťte si videozáznam

IT Ráno #1 Spyware - vykrádání uživatelského prostředí správců! - Ondřej Ševeček

"IT pracovníci potřebují ke své práci mnoho různých účtů, hesel a přístupů obecně. Používají rozličné správce hesel, zadávají hesla z klávesnice, pracují přes RDP. Někdy už k tomu mají i multifactor. Stačí to?" ptá se Ondřej Ševeček, odborník na kybernetickou bezpečnost. Na webináři se probíralo, jaké zranitelnosti uživatelská práce představuje a jaké další hrozby očekávat od lidí, kteří by se rádi dostali k vašim citlivým údajům. Cílem webináře bylo vymyslet, jak těmto hrozbám předcházet.

Pusťte si videozáznam