Jak si vybrat grafický kurz?

středa 26. října 2022

 

Potřebujete upravovat fotky? Tvořit tiskové materiály? A co vektorovou grafiku? Nebo grafiku pro online? Důležité je si nejdříve říct, co všechno se potřebujete na kurzu naučit a co od grafického programu očekáváte.

Víte, co je to vektorová grafika a rastrová grafika?

Vektorová grafika k prezentaci obrázku využívá geometrické objekty jako jsou body, přímky a křivky. Bez vektorové grafiky se neobejdete při tvorbě ilustrací, flashových animací, plakátů nebo velkoformátových tisků. Pokud máte logo, při jeho vytváření by měla být použita vektorová grafika.

Rastrová grafika k zachycení obrazových informací využívá pixely (barevné body), které jsou uspořádány do mřížky (rastru). Každý bod má svou přesnou polohu a barvu. Nejlepším příkladem pak je fotografie.

 

Existuje spousty programů a může se zdát, že je těžké se v nich vyznat. Přestavíme Vám několik programů a k nim související kurzy.

 
Adobe

Začneme nejznámější značkou Adobe a jejich Adobe Creative Cloud, kde najdete 20 různých programů pro úpravu fotek až po návrh UX webových stránek. Ke grafickým úpravám se nejvíce hodí Illustrator, InDesign a Photoshop. Pro úpravu videa a zvuku pak Premier, After Effects a Captivate – o těch ale jindy.

Pokud Vás grafika a úprava fotek zajímá, ale nejste si jistí, jaký kurz je ten správný, zkuste obecnější Úvod do Adobe Creative Cloud (Photoshop, Illustrator, InDesign) – v kurzu poznáte prostředí a naučíte se základům práce v Illustratoru, InDesignu a Photoshopu.

Hlavním cílem v Illustratoru je vytvářet a pracovat s vektorovou grafikou. Můžete v něm tak vytvářet loga, webové stránky, reklamní materiály, ale i vyvíjet mobilní aplikaci. Kurzy, kde se naučíte s Illustratorem pracovat: Adobe Illustrator – základní kurz, Adobe Illustrator – pokročilé techniky.

V InDesignu můžete vytvářet a publikovat knihy, digitální časopisy, elektronické knihy, plakáty a interaktivní soubory PDF – tedy vše kde potřebujete navrhnout stránku pro tisk nebo digitální média. Kurzy, kde se vše dozvíte: Adobe InDesign – základní kurz, Adobe InDesign – pokročilé techniky, Adobe InDesign – interaktivní dokumenty a elektronické publikování.

Asi nejznámější program je Photoshop. Cokoliv se točí kolem úpravy fotek, tak v tomto programu zvládnete – odstranění pozadí, úprava barev, přidání textu, změna velikosti a spousta dalšího. Kurzy, které Vás provedou programem: Adobe Photoshop – základní kurz, Adobe Photoshop – pokročilé techniky, Adobe Photoshop – design webu a aplikací, Adobe Photoshop – retuše, masky a fotomontáže.

 
Inkscape

Inkscape je open source editor vektorové grafiky. Vytvoříte a upravíte s ním nejrůznější ilustrace, loga, grafy i infografiky. V programu ale chybí některé pokročilé nástroje a je vhodný spíše pro začátečníky. Kurzy, kde se naučíte práci s Inkscape: Inkscape – základní kurz a Inkscape – pokročilé techniky.

 
CorelDRAW

CoreDRAW je pro opravdové fajnšmekry vektorové grafiky. Je to program pro profesionály a splní tak i ty nejnáročnější požadavky. Zajímavou funkcí je třeba převod rastrů na vektorovou grafiku s využitím umělé inteligence. V těchto kurzech se dozvíte, jak s CorelDRAW pracovat: CorelDRAW – základní kurz a CorelDRAW – pokročilé techniky.

 
Affinity

Trojci programů Affinity Designer, Photo a Publisher vyvíjí firma Serif Europe Ltd.

První jmenovaný, Affinity Designer, je editor vektorové grafiky, ve kterém vytvoříte plakát, vizitku nebo logo. V kurzu  Affinity Designer – základní kurz se naučíte program opravdu dobře ovládat.

Affinity Publisher Vám umožní kombinovat obrázky, grafiku i text a vytvářet materiály připravené k publikování – od knih, časopisů a marketingových materiálů až po šablony pro sociální sítě, makety webových stránek a další. Kurz Affinity Publisher – základní kurz Vám pomůže pochopit prostředí programu a naučíte se vytvářet vše od letáků pro komplexní rozsáhlé publikace.

Ať už jde o rychlé korekce, jemné retuše nebo se ponoříte do komplexního výtvarného umění se stovkami vrstev, Affinity Photo Vám to umožní. Díky Affinity Photo – základní kurz se naučíte s programem tak, abyste využili jeho plný potenciál.

 
Canva.com, Pixlr.com a Vectr.com

Canva je online grafický editor s širokým využitím a připravíte si tu například moderní životopis nebo fotky do příspěvků na sociální sítě. V aplikaci Pixlr.com můžete upravovat své fotografie přímo v internetovém prohlížeči. A poslední Vectr.com se dá využít na vytvoření vlastní vektorové grafiky a také ho můžete otevřít přímo ve svém prohlížeči. Práci s Canvou, Pixlr a Vectr se naučíte na kurzu CANVA.com, PIXLR.com a VECTR.com – online grafika. Pokud nemůžete na pracovní počítač nainstalovat grafický program, je tato alternativa ta pravá.

 

Pojďme si tedy shrnout, co je u výběru důležité:

-        Budete pracovat s vektory nebo s fotografiemi? To je nejdůležitější informace a podle toho program i kurz vybírejte.

-        Můžete si do počítače program nainstalovat nebo budete používat jen aplikaci v internetovém prohlížeči?

-        Chcete za program platit nebo si vyzkoušíte grafiku v neplaceném prostředí?

Stačí si jen vybrat a my se na Vás budeme těšit na jednom z našich kurzů!