Fenomén DevOps

DevOps je fenomén, který hýbe IT světem. Začalo to před 10 lety, kdy byl Patrick Debois frustrovaný konflikty zájmů jednotlivých zainteresovaných stran projektu migrace velkého datového centra a začal přemýšlet, jak to dělat lépe. Od té doby DevOps urazil velký kus cesty a stal se synonymem pro flexibilní, rychlé, spolehlivé a levné IT, které ale zároveň plní požadavky businessu s nejvyšší možnou kvalitou.
 
A to je to, co by všichni chtěli. Jenže háček je v tom, že DevOps není metoda nebo nějaký nástroj, jako třeba ITIL nebo PRINCE2. Je to určitá filozofie či přístup k organizaci práce v IT. A tento přístup se neustále vyvíjí na základě sdílených zkušeností  z různých projektů a firem. Z tohoto pohledu nikdo DevOps nevlastní. Proto také nemůže existovat nějaký JEDEN univerzální systém certifikací, právě jako je třeba u toho ITILu. Přesto můžeme kolem sebe pokusy o vytvoření takového systému certifikace vidět. A je jich hned několik. A jaký si vybrat?

Než si řekneme, který systém je ten pravý, je dobré si říct něco o DevOps. U DevOps se velmi často mluví o tzv. CALMS modelu:

CALMS-model.png

Abychom mohli tento model plně využít, je potřeba si oblast řízení IT rozdělit na dvě části. Technologickou část a lidskou část. V případě technologické části si lidé často myslí, že se jedná o nástroje automatizace. Jenže ty jsou až druhotné. Abychom je mohli použít, musíme nejprve přizpůsobit architekturu našeho informačního systému. Tady se často mluví o dvou oblastech. Jádro (core) skládající se z fyzické infrastruktury (datová centra atd.) a aplikační nadstavba skládající se z tzv. microservices. Ale o tom někdy jindy.

„Vývojář si musí občas umět nainstalovat server“

V případě lidské části mluvíme o DevOps týmech. Aby tyto týmy fungovaly rychle a efektivně, přestáváme je budovat na základě odbornosti a začínáme je budovat na základě produktu, za který jsou odpovědní. To znamená, že začínáme míchat dohromady analytiky, vývojáře, testery a administrátory. Jenže jak už to bývá, jednotlivé procesy nejsou v průběhu času využíváné rovnoměrně. Někdy je potřeba víc analytiků a někdy zase někdo jiný. Aby byli všichni členové týmu využíváni rovnoměrně, musí se umět do určité míry zastupovat. Musí vedle své specifikace umět i něco jiného. Tady se často mluví o tzv. T-shape profilu. Co to znamená? Znamená to, že kadžý má sice svou specializaci, ale musí mít i základní znalosti práce těch ostatních. Zjednodušeně řečeno vývojář si musí občas umět nainstalovat server a admin si musí umět napsat nějaký ten skript. A přesně takový systém certifikace je potřeba.

Je potřeba, aby systém certifikace podporoval začlenění pracovníka do DevOps týmu. Aby podporoval široké základy, na kterých se dá stavět uričá specializace. Bohužel velmi často můžeme narazit na certifikace typu DevOps system engineer, DevOps project manager, DevOps architect, DevOps product owner apod. To je ale zase cesta specializace. Daný člověk se naučí určitou část velmi dobře, jenže pak mu může chybět něco jiného. Jeden z mála systémů certifikace, který se tomuto trendu vymyká, je DASA competence model. Tento model definguje 12 oblastí znalostí a 5 úrovní znalostí. V rámci 12 oblastí je 8 tvrdých oblastí a 4 měkké. Jedná se o následující oblasti:

- Architecture and design
- Business value optimization
- Business analysis
- Test specification
- Programming
- Continuous delivery
- Security, risk and compliance
- Infrastructure engineering
- Continuous improvement
- DevOps leadership
- Teambuilding
- Courage

5 úrovní znalostí je pak následujících:
1 - novice
2 - competent
3 - proficient
4 - expert
5 - master

Výsledný model pak může vypadat následovně:

5-znalosti.png

Systém certifikace

Systém certifikace postavený na tomto modelu je pak takový, že každý pracovník by měl mít znalosti na druhém stupni pro všechny oblasti (DASA DevOps Fundamentals). Aby dobře zapadl do libovolného DevOps týmu, měl by mít měkké znalosti na třetím stupni (DASA DevOps Practitioner). No a pak už záleží na oblasti, ve který by se chtěl specializovat. Systém certifikace má potom následující stupně:

  5-stupnu.png

Celý systém certifikace je pak i doplněný možností self-assessmentu, kde si každý zájemce může ověřit, jak na tom je, kterým směrem se vydat a co všechno se naučit tak, aby našel dobré uplatnění v libovolné organizaci.
 
Gopas je firma akreditovaná pro poskytování jak oficiálních kurzů, tak i certifikací podle tohoto modelu. Pro ty, kteří zatím o DevOps moc neslyšeli, je pak určený neakreditovaný kurz DevOps Introduction bez certifikace.

Autor článku
martin-vitous-pocitacova-skola-gopas-web-photo-r.pngMartin Vitouš
produktový manažer, konzultant a lektor
Za necelých 30 let, v průběhu kterých se v IT pohybuje prošel vším, čím se asi v IT projít dá. Od práce jediného technika ve firmě, přes programování, instalace sítí, implementace informačních systémů až po řízení IT v mezinárodních společnostech. Posledních 10 let se věnuje převážně projektům optimalizace chodu a řízení IT. Vedle této konzultantské činnosti poskytuje školení různých metod z oblasti projektového, procesního a osobího řízení.


Mohlo by vás zajímat

DevOps Introduction
V tomto jednodenním kurzu se účastníci dozví jak začít a o čem DevOps vlastně je. Jak přistoupit k integraci, jaké podmínky je potřeba splnit a jaké prostředí vytvořit. Jednotlivci se pak dozvědí, jaké požadavky na ně bude klást jejich vedoucí a jak se na to připravit. Výuka probíhá v českém nebo anglickém jazyce. Zjistit více »

DevOps Practitioner
Kurz DASA DevOps Practitioner + certifikační zkouška [DEVOPSPT] připravuje kandidáty na kvalifikaci Practitioner. Je navržen tak, aby poskytoval základní vzdělání potřebné pro uvedění DevOps do praxe. Pomocí teorie DevOps, pragmatických příkladů a cvičení a interaktivních skupinových diskusí vám tento kurz pomůže pochopit, jak aplikovat potřebné dovednosti na praxi DevOps. V ceně kurzu je autorizovaná zkouška DASA - DevOps Practitioner. Zjistit více »

DevOps Fundamentals
Třídenní kurz DevOps Fundamentals + certifikační zkouška [DEVOPSFT] je navržen tak, aby poskytoval základní vzdělání potřebné pro porozumění terminologie DevOps a pochopení jejich zásad a postupů. S pomocí klíčových konceptů a terminologie DevOps, případových studií v reálném životě, příkladů a interaktivních skupinových diskusí a rozsáhlých cvičení v každém modulu získáte základní pochopení DevOps. Zjistit více »

DevOps_Pocitacova_skola_Gopas-(1).jpg
Aktualizováno: 24.01.2019
Publikováno: 16.04.2018