SQL Saturday 2018 již 8. prosince!


Již 8. 12. 2018 proběhne v Praze další SQL Saturday! Jako Gold partner konference SQL Saturday bychom vás rádi pozvali na tuto výjimečnou událost zaměřenou na Microsoft Data Platform (SQL Server).
 
 
sql-saturday-gopas.pngKonference SQL Saturday 2018 přiveze do Prahy české i zahraniční odborníky. Těšit se můžete na speciální workshopy, více než 20 odborných přednášek a unikátní afterparty!

AKCE! Zadejte při registraci kód GopasSQLSatDiscount a získejte 10% slevu!
 
Co se týče workshopů, letošní ročník bude stát opravdu za to! O své znalosti a zkušenosti se s vámi na 4 workshopech podělí MVP Hugo Kornelis, Guy Glantser, Damian Widera a SSAS Maestro Alberto Ferrari.

Seznam workshopů:

Building Data Models with Power BI, SSAS Tabular and Excel (EN) / Alberto Ferrari

alberto-ferrari.pngYou have data, and you have Excel, Power BI os SSAS. So why can't you glean any real insights into the information? Or maybe you're dealing with a different problem: as you examine your data, you're struggling to write the formula that provides the numbers you need. Either way, your problem is most likely with the data model.
Více informací »

SQL Server Execution Plans - in Depth (EN) / Hugo Kornelis

hugo-kornelis.pngFor troubleshooting slow queries, looking at the execution plan is a good starting point. But sometimes, just looking at the plan does not help. Sometimes you need to dig deeper. In this full-day workshop, you will learn everything you need for taking your understanding of execution plans to the next level.
Více informací »

The Best SQL Server Practices (EN) / Guy Glantser

guy-glantser.pngSQL Server is an enterprise level data platform with so many components and features. As a DBA or developer, you already know how to configure, troubleshoot, design and develop in SQL Server. But there are so many hidden gems and less known features that have a freat impact, either on performance, availability or security.
Více informací »

Machine Learning & Python Boot-Up (EN) / Damian Widera

damian-widera.pngI'm going to teach you how to use the power of Python to analyze data, create visualizations, and use powerful machine learning algorithms! Data Scientist has been ranked the number one job with the average salary over $120,000 in the United States according to Indeed! Data Science is an interesting career that allows you to solve some of the world's most interesting problems!
Více informací »

Program konference

When Things go Wrong - Error Handling in SQL Server / Erland Sommarskog
Data Modeling for Beginners / Martin Bém
Execution plans ...where do I start? / Hugo Kornelis
SQL Curiosities: Zvedavost kocku zabila / André Melancia
Dbatools - The Swiss army knife for the DBA / Marcos Freccia
Parallel Query Processing in SQL Server / Dmitry Pilugin
Hitchhiker's Guide to the SSAS Tabular / Roman Lansky
Administrating SSRS/PBIRS was a boring task! Sorry... did you said WAS?
/ Cládio Silva
A Master view on Locking and blocking / Mikael Wedham
Azure Databricks - managed Spark cluster as a service / Milan Berka

GOLD PARTNER
 
gopas-horizont-cmyk-(1).jpg 

SQL-saturday-prague-pocitacova-skola-gopas-(1).jpg
 

Mohlo by vás zajímat

Novinky v Microsoft SQL Serveru 2016/2017 pro Business Intelligence specialisty
Tento dvoudenní kurz je určen Business Intelligence (BI) specialistům, kteří se chtějí seznámit s novinkami v SQL Server Integration Services, SQL Server Analysis Services a SQL Server Reporting Services, které přináší SQL Server 2016 a 2017. Zjistit více »

Novinky v Microsoft SQL Serveru 2016/2017 pro vývojáře a administrátory
Čtyřdenní kurz je určen databázovým vývojářům a administrátorům, kteří se chtějí naučit efektivně využívat nové funkce, které přináší tyto nové verze SQL Serveru. V rámci kurzu se seznámíte se všemi důležitými novinkami, které přináší tyto nové verze SQL Serveru.

Úvod do databází v prostředí Microsoft SQL Server
Třídenní kurz je zaměřen na objasnění základních principů fungování databází a je tak určen každému, kdo si chce osvojit základy v oblasti databázových technologií na platformě Microsoft SQL Server. Zjistit více »
Aktualizováno: 23.11.2018
Publikováno: 22.11.2018